tuWodzisław.pl: Mieszkańcy nie aprobują decyzji wójta i chcą referendum
tu_wodzislaw

Wszystko wskazuje na to, że wójt gminy Mszana Mirosław Szymanek po półrocznych rządach doczeka się referendum. Mieszkańcy sołectwa Mszana nie chcą, by nowe przedszkole powstało w budynku urzędu gminy. Zbierają więc podpisy, by w referendum zdecydować o jego ostatecznym kształcie.

Pod listem protestacyjnym w sprawie rezygnacji z budowy nowego przedszkola w sołectwie Mszana podpisało się już 321 osób. By móc starać się o przeprowadzenie referendum potrzebnych jest ich ponad 600. - Zbieramy podpisy od tygodnia. Do następnej sesji rady gminy z pewnością będziemy mieli wymaganą liczbę podpisów – mówi radny Mirosław Kozielski, jeden z inicjatorów zbierania podpisów.

 

Prócz radnego, publiczny list protestacyjny postanowili wystosować jeszcze Dariusz Walkowski (kandydat na wójta w ostatnich wyborach), Ilona Mura (sołtyska), Mirosław Starzyczny, Wiesława Walkowska, Aniela Gąsior (była radna) i Marzena Sitko.

 

Stwierdzają w nim, że właściwa opieka przedszkolna dla dzieci z Mszany powinna być jednym z priorytetów władz obecnej kadencji, dlatego konieczna jest budowa nowego przedszkola. Ich zdaniem wolnostojący budynek nie będzie miał żadnych negatywnych skutków finansowych dla gminy a rozbudowa urzędu z przeznaczeniem na przedszkole nie zapewni opieki przedszkolnej na miarę XXI wieku. – Decyzja ta będzie szkodliwa dla przyszłych pokoleń mieszkańców Mszany. Uważamy, że nie można wykluczyć, iż za kilka lat, pomimo wydania znacznych środków finansowych na rozbudowę urzędu, staniemy przed koniecznością budowy nowego budynku przedszkola – czytamy w petycji.Wójt do listu protestacyjnego mieszkańców podchodzi spokojnie i od radnego Mirosława Kozielskiego oczekuje, że ten dostarczy mu listę nazwisk. - Uważam, że do kilku dni powinien pan donieść listę podpisów. Jeżeli ma pan podpisy przeciwko moim działaniom, to mam prawo je zobaczyć – mówił Mirosław Szymanek na ostatniej sesji.

 

Mirosław Andreczko – zastępca przewodniczącego Rady Gminy sugeruje, że zbierający podpisy nie są do końca uczciwi i wprowadzają mieszkańców w błąd. – Moi znajomi podpisali się pod petycją, a gdy im wyjaśniłem w czym rzecz, byli zaskoczeni. Twierdzą, że sprawa była im przedstawiona w zupełnie innym świetle, niezgodnie ze stanem faktycznym – mówi Mirosław Andreczko.

Takie sugestie odrzuca Mirosław Kozielski. – Nikogo nie wprowadzamy w błąd. Pytanie jest proste – czy chcesz przedszkola w budynku urzędu czy wolnostojącego.  

Sprawa przedszkola w Mszanie powraca jak bumerang, ponieważ obie strony licytują się argumentami za i przeciw. Jak zawsze, główną kartą przetargową są finanse. Pisaliśmy o tym tutaj >

Nie bez znaczenia jest też to, że 4 z 7 radnych sołectwa Mszana jest w opozycji. A to oznacza, że przeforsowanie w radzie gminy jakiejkolwiek inicjatywy jest praktycznie niemożliwe.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że przedszkolne przepychanki kosztowały gminę już około 100 tysięcy zł (projekt wolnostojącego przedszkola oraz obecnej koncepcji adaptacji UG), choć poprzedzone były konsultacjami społecznymi. Co więcej, projekt adaptacji jest już złożony do akceptacji w starostwie powiatowym i brakuje jedynie kosztorysu, by ogłaszać przetarg na rozbudowę.
 

Komentarze  

 
+10 #19 elka 2011-06-10 09:25
Słyszałam że Szymanek nerwowo się zachowywał na zebraniu prawie krzyczał i arogancko odpowiedział do Pana W. Atak jak to bedzie jak rano 100 samochodów przyjedzie z dziećmi pod UG plus pracownicy petenci i chorzy
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+10 #18 uważny czytelnik 2011-06-10 08:34
zgadzam się z wami w 100 % i dorzucę jeszcze jedno : Jak Pan wójt wyobraża sobie funkcjonowanie urzędu w czasie przebudowy jakie nakłady wyłoży by pracownikom i petentom zapewnić warunki BHP hałas pył itd Panie Wójcie kończ Pan wstydu oszczędź .
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+13 #17 Jan 2011-06-09 18:19
Netman- 100% racja
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+14 #16 netman 2011-06-09 18:15
Poza tym wątpię, żeby powstal parking na ok 150-200 samochodów, bo ciekawe gdzie? Nikt nie zastanowil się nad tym, że jeżeli powstaloby nowe wolnostojące przedszkole obok szkoly to ulatwiloby to życie rodzicom, proacownikom urzędu oraz wszystkim mieszkańcom? Nikt w UG nie pomyślal nad tym, że matka lub ojciec mogliby odwożąc jedno z dzieci do szkoly od razu zostawić drugie obok w przedszkolu?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+12 #15 netman 2011-06-09 18:14
Tak w ogóle to nikt w tej gminie nie pomyślal co się stanie jak każdego ranka zacznie pod UG podjeżdżać 100 samochodów z dziećmi + urzędnicy + pracownicy poczty, ośrodka zdrowia, banku + petenci do urzędu + pacjenci do ośrodka zdrowia? Paraliż komunikacyjny! W dodatku ruch przy naszym UG odbywa się jednokierunkowo .
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-9 #14 Aromaro 2011-06-01 04:26
W przeciwnym razie sam artykuł straci na ważności kosztem komentarza a chyba nie oto nam chodzi. Każdy zarejestrowany użytkownik może założyć temat na forum. Zdejmowane z publikacji są tylko treści wulgarne nawet w minimalnym stopniu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-8 #13 Aromaro 2011-06-01 04:17
Odnoszę wrażenie, że część komentarzy nie jest związanych z artykułami pod którymi są wystawiane. Komentarze powinny być związane tematycznie z artykułami. Można je rozwinąć i przenieś na forum bo właśnie tam jest ich miejsc.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+20 #12 Robert z Połomi 2011-05-31 20:36
A tam moje nazwisko to mogę nawet podać, bo podpisalem tę listę świadomie i ktokolwiek z UG to sobie może próbować mi szkodzić jak chce, hehe! A powiem jedno: nie po to mój ojciec jakieś 30 lat temu wziąl z wieloma sensownymi ludźmi udzial w rozwalaniu komuny aby teraz jakikolwiek urzędnik czy ktokolwiek inny zastraszal... A propos: przy kampanii wyborczej też czasem coś pisalem na www.nowiny.pl itp., a wielu moje i podobne opinie "mieszalo z blotem"... Powiedzialbym najchętniej: MACIE, CO CHCIELIŚCIE! Ale nie napiszę i nie powiem nic takiego, bo dla mnie nasza "mala ojczyzna" jest ważna i tyle!!! Pracujmy dla niej, walczmy o jej dobro! Szanuję naszych rządzących, bo tak mnie wychowano, że są to ludzie wybrani przez nas, aby dzialali dla nas wszystkich... Ale jeśli w naszej gminie dzieje się tak, jak niektórzy piszą to... Póki co żyję nadzieją, że z tej naszej "malej wojny" wyniknie tylko dużo dobrego!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+19 #11 emka 2011-05-31 20:25
popadamy w paranoję, to co zarzucano poprzedniej władzy teraz powróciło ze zdwojoną siłą, kiedyś mówiono,że poprzedni wójt potrafi sprawić,że ktoś tam niby pracę stracić może jak mu podpadnie, a teraz ??? teraz mówi się pracownikom, że jak coś będą działać niezgodnie z wolą władzy to nara.... powiem wam,przecież nie chodzi wcale o to,że ktoś z pracowników UG chce działać na szkodę gminy, tu po prostu chodzi o zwyczajne zastraszanie jak w czasach PRL-U i to tego głębokiego, kiedy karano za samodzielne myślenie, ja tego nie jestem w stanie zrozumieć, i na dodatek nie ukrywam, że tak sobie myślałam przed II turą wyborów, że lepszy nowy wójt, który popchnie gminę do przodu niż stary a tu taki klops, ach bark słów a o mszańskich radnych, co o swoich wyborcach zapomnieli to lepiej nie wspominam, bo mi zaraz ciśnienie skacze! acha i jeszcze jedna uwaga, o kobietach mówi się, że działają emocjonalnie, a co powiedzieć, o wójcie, który chce tylko widzieć podpisy, po co?na pierwszy rzut oka chyba tylko po to by stwierdzić, na kogo co znaleźć jeśli się da! żenada, a te tłumaczenia wiceprzewodnicz ącego rady,że ludzie nieświadomie coś podpisali, żenada do kwadratu!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+19 #10 Robert z Połomi 2011-05-31 19:54
Co to znaczy, że ktoś się obawia o pracę albo coś w tym stylu... Przecież to jest "na maksa" chore!!! Ja tam się dziś podpisalem pod protestem, bo uważam, że jest sluszny, a ktokolwiek z urzędu to może sobie... Pracuję poza Mszaną, a więc... No a jeśli okaże się, że w naszej gminie psińco można zrobić, bo trzeba pasować do jakiejś konkretnej opcji to sorry, ale nie będę marnowal czasu, a do naszej okolicy to tylko na noc się będzie przyjeżdżać, hehe! No i na koniec jedna sprawa: bylem jakiś czas temu w naszym UG, rozmawialem z kimś z samej góry o moich pomyslach i typowo się skończylo! Slyszalem: zadzwonię, poinformuję o spotkaniu, bo takie inicjatywy są cenne i w ogóle! A później... Nic! Nie ma co liczyć na naszych rządzących, bo nic nadzwyczajnego nie robią! A mialo być nowocześnie i tak wspaniale! Szkoda slów!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information